Arcuri , arcari si arcasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Alegerea varfurilor

4 participanți

In jos

 Alegerea varfurilor Empty Alegerea varfurilor

Mesaj Scris de bobo70 Sam Mar 03, 2012 2:13 am

Aici trebuie sa va las pe voi sa exemplificati... Probabil ca varfurile trebuiesc echilibrate cu shaftul in functie de tipul de sageata pe care doresti sa-l obtii. Aici ma gandesc nu umai la duritatea materialului, ci si la greutatea acestuia. Din ce am vazut pana acum, exista dverse modele si materiale din care sunt confectionate varfurile. Asteptam informatii si aici...

bobo70

Mesaje : 28
Data de inscriere : 28/02/2012

Sus In jos

 Alegerea varfurilor Empty Re: Alegerea varfurilor

Mesaj Scris de Gavryel Sam Mar 03, 2012 11:29 am

pai in general se urmareste sa aibe aceeasi greutate sageata ,adicatrebuie sa combini varfurile mai grele cu shafturile mai usoare din acelasi set,inct sa iasa greutati apropiate.
cat despre material,sunt detule,pt sageti din lemn poti folosi si cupru,bronz,alama,fier forjat,depinde de posibilitati si unde le poti face. eu mi-am facut un set de varfuri la un amic care lucreaza la fabrica de rulmenti barlad.o poza cu un astfel de varf se poate vedea la postul cu "prima sageata pictata".singurul dezavantaj e ca nu sunt toate de acceasi greutate..asta e Sad
Gavryel
Gavryel

Mesaje : 35
Data de inscriere : 25/02/2012
Varsta : 34
Localizare : Barlad

http://www.medievalcrusader.ro

Sus In jos

 Alegerea varfurilor Empty Re: Alegerea varfurilor

Mesaj Scris de Dediu00ro Sam Mar 03, 2012 11:55 am

adicatrebuie sa combini varfurile mai grele cu shafturile mai usoare din acelasi set
In nici un caz nu trebuie facut asa ceva, folosind un varf mai greu schimbi spinul sagetii si modifici punctul de echilibru care va fi chiar mai grav decat o sageata mai usoara in set.
Spinul sagetii merge modificat si dupa varf, o sageata prea tare poate fi echipata cu un varf mai greu pentru a inmuia sageata. Si invers o sageata prea moale merge echipata cu un varf mai usor pt a intari sageata.
Pentru a face un set de sageti cat de cat echilibrat, trebuie sa alegi un set de bete de spin asemanator ca spin dar si ca greutate.

Dediu00ro

Mesaje : 30
Data de inscriere : 28/02/2012

Sus In jos

 Alegerea varfurilor Empty Re: Alegerea varfurilor

Mesaj Scris de Traian Sam Mar 03, 2012 9:24 pm

Sageata are un centru geometric si un centru de greutate.

Centrul geometric este chiar in mijlocul ei .
Centrul de greutate ( sau FOC -ul), este locul unde sageata sta in echilibru . Daca am pune sageata , ca sa stea in echilibru pe centrul ei de greautate , am obtine o balanta . FOC ul se deplaseaza inspre varf, cu cat varful sagetii are o masa mai mare. Eu personal caut ca sa l deplasez si prin prelucrarea lemnului.Cu alte cuvinte: subtiez zona unde urmeaza sa pun penele si las un diametru mai mare in partea dinspre varf. Pentru a avea precizie cu o sageata, este de dorit .ca sa stabilesti FOC ul in fata centrului geometric( adica inspre varf.
Dar pentru ca o sageata sa aibe un zbor lung , cum este cazul sagetilor de flight, atunci stabilesti centrul de greutate inspre pene, in spatele centrului geometric.
Sageata de flight turceasca:
http://www.turkishculture.org/lifestyles/turkish-culture-portal/turkish-flight-arrows-554.htm
Traian
Traian
Admin

Mesaje : 327
Data de inscriere : 23/02/2012
Varsta : 45
Localizare : Bistrita

https://arcasi-arcuri-sageti.forumgratuit.ro

Sus In jos

 Alegerea varfurilor Empty Re: Alegerea varfurilor

Mesaj Scris de Traian Sam Mar 03, 2012 9:30 pm

Dediu are dreptate, atunci cand spune ca un varf greu, face ca sa scada spine ul sagetii. El se refera la spine ul dinamic. La urma urmei , acel spine conteaza ...
O sageata mai grea face ca in momentul eliberarii ei din arc, sa opuna o forta mai mare corzii , deci sa se unduiasca mai tare.

Un obiect in zbor, tinde sa se deplaseze cu partea mai grea in fata ; prin urmare o sageata care are un varf greu , va avea un zbor mai stabil si nu va da din coada.
Traian
Traian
Admin

Mesaje : 327
Data de inscriere : 23/02/2012
Varsta : 45
Localizare : Bistrita

https://arcasi-arcuri-sageti.forumgratuit.ro

Sus In jos

 Alegerea varfurilor Empty Re: Alegerea varfurilor

Mesaj Scris de Gavryel Dum Mar 04, 2012 3:04 am

eu ma refeream ca dupa ce in prealabil a fost facut setul cu greutati apropiate,sa fie pus asa
Gavryel
Gavryel

Mesaje : 35
Data de inscriere : 25/02/2012
Varsta : 34
Localizare : Barlad

http://www.medievalcrusader.ro

Sus In jos

 Alegerea varfurilor Empty Re: Alegerea varfurilor

Mesaj Scris de Dediu00ro Dum Mar 04, 2012 8:03 pm

Gavryel chiar si asa trebuie folosite aceleas varfuri pe betele de spin identic, daca pui varfuri ba mai grele ba mai usoare lucrurile devin complicate rau.

Dediu00ro

Mesaje : 30
Data de inscriere : 28/02/2012

Sus In jos

 Alegerea varfurilor Empty Re: Alegerea varfurilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum