Arcuri , arcari si arcasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Inel nou -gagji- thumb ring

2 participanți

In jos

Inel nou -gagji- thumb ring Empty Inel nou -gagji- thumb ring

Mesaj Scris de Traian Mar Iul 17, 2012 5:09 pm

Trasul cu inel ofera satisfactii mari, dar in aceeasi masura este dificil sa deprinzi tehnica lui. Micile diferente de forma aparute la diverse modele de inel, se traduc in practica prin schimbari majore de tehnica .
In primul rand , inelul trebuie sa ti fie comod , deoarece pana cand nu intinzi arcul cu inelul pus pe deget , nu poti sa ti dai seama , daca este suficient de ergonomic . Am invatat sa mi tin arcul alaturi de mine, atunci cand construiesc sau ajustez un inel nou.
Toate interventiile sau ajustarile pe care le faci pe inel , trebuie facute cu atentie si din aproape in aproape, deoarece de unde ai indepartat prea mult material , este greu sau imposibil sa mai pui la loc.
Acum , la mai bine de un an de zile de cand trag cu inel ,m am hotarat sa mi fac un inel nou. Aveam deja dinainte facute 3 inele bune , dar dorinta mea a fost sa construiesc unul nou , care sa aiba in el imbinate toate calitatile celor mai de dinainte faurite . De data aceasta , mi a fost mai usor sa l construiesc , deoarece in anul acesta am mai acumulat ceva experienta si simteam mai bine , unde trebuie sa stea inelul pe deget si cum trebuie sa plece coarda de pe el.
Unul dintre neajunsurile pe care le am constatat la doua dintre inelel mele vechi , era ca sunt prea groase . Coarda era departata prea mult de buricul degetului si ca urmare imi era afectata precizia. Aveam totusi facut un inel, care m a inspirat la constructia acesuia nou. El nu este gros , dar care ma bate si jeneaza destul de tare. Chiar daca este mai precis decat celalalte doua, nu pot sa l tin pe deget mai mult de o jumatate de zi . Daca aveam cea mai mica vatamatura la degetul mare,imi era imopsibil sa trag cu el.
Pe forumul TIR CU ARCUL , se gasesc tutoriale de calitate, care va pot inspira si ajuta sa va construiti inelul potrivit .

Iata cum arata noul meu inel, proaspat scos din cornul de bivol:

Inel nou -gagji- thumb ring Img_0321Inel nou -gagji- thumb ring Img_0322Inel nou -gagji- thumb ring Img_0324Inel nou -gagji- thumb ring Img_0325
Traian
Traian
Admin

Mesaje : 327
Data de inscriere : 23/02/2012
Varsta : 45
Localizare : Bistrita

https://arcasi-arcuri-sageti.forumgratuit.ro

Sus In jos

Inel nou -gagji- thumb ring Empty Re: Inel nou -gagji- thumb ring

Mesaj Scris de Traian Mar Iul 17, 2012 6:13 pm

Chiar daca nu este un tutorial despre cum sa faci un inel de arcas , ci mai mult o poveste cu inele... , am sa amintesc sculele si materiale pe care le am utilizat :

Varful unui de corn de bivol .( la varf, cornul de bivol si nu numai de bivol, este mai puternic.);
Un bomfaier cu panza pentru metal;
Un flex cu panza de tip smirghel;
Bormasina cu burghiu pentru lemn;
O pila rotunda pentru ascutit lantul de drujba;
Smirghel cu granulatie de 100, si un altul foarte fin, de 600
iar la sfarsit, lustrul inelului l am dat cu o agata (piatra).

Daca aveam un dremel, lucrurile se simplificau mult. Neavand asa ceva, mi am cam riscat degetelele pe langa flex si bormasina. Deci, daca va apucati si voi de treaba si nu aveti exact ceea ce va trebuie, Mare Atentie! , sa nu va accidentati! Exclamation
Traian
Traian
Admin

Mesaje : 327
Data de inscriere : 23/02/2012
Varsta : 45
Localizare : Bistrita

https://arcasi-arcuri-sageti.forumgratuit.ro

Sus In jos

Inel nou -gagji- thumb ring Empty Re: Inel nou -gagji- thumb ring

Mesaj Scris de Gavryel Sam Iul 21, 2012 5:59 am

ehh..ce mare problema un deget in minus...numai sa nu fie degetul mare out Smile))
Gavryel
Gavryel

Mesaje : 35
Data de inscriere : 25/02/2012
Varsta : 34
Localizare : Barlad

http://www.medievalcrusader.ro

Sus In jos

Inel nou -gagji- thumb ring Empty Re: Inel nou -gagji- thumb ring

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum